Ceturtdiena, 2024 gada 12. decembris
Vārda dienas svin Otīlija, Iveta
x
Būvmehāniķis Dainis Lazdāns pirmo reizi vērsās Latvijas Tehnoloģiskajā centrā (LTC) 2013. gada nogalē. Toreiz tā bija divu pieredzējušu speciālistu – D.Lazdāna un LTC direktora Jāņa Stabulnieka – saruna par drosmīgām idejām un atbalsta iespējām ambicioziem projektiem. Uz sarunu D.Lazdāns bija paņēmis līdzi mazu mapīti, kurā bija apkopotas visas viņa skices līdz ar cerībām kādreiz ieraudzīt savas idejas realizētas dabā. Skicēs bija redzami lidostu un dzelzceļa staciju termināli lapas formā, kā arī kāds īpaši ekstravagants privātmājas jumts. LTC direktors Dr.Jānis Stabulnieks: „Pirmais iespaids bija elpu aizraujošs – Dubaijas un Abu Dabi projekti šķita bērnu spēle salīdzinājumā ar D.Lazdāna skicēm. Tanī pašā laikā bija skaidrs, ka no tehnoloģiskā viedokļa projekts ir teju neiespējams – to caurvij pārāk daudz neskaidrību, tradicionālie tehniskie risinājumi nespētu nodrošināt šāda veida būvniecību, turklāt to vienbalsīgi apliecināja arī visi LTC piesaisītie nozares eksperti”. Taču projekts bija valdzinošs un arī tā idejas autors tik viegli negrasījās no tā atteikties.
2014. gadā D.Lazdāna plānu realizācijai pirmo reizi tika piesaistīts Eiropas Biznesa atbalsta tīkls (EEN). Latvijas Tehnoloģiskais centrs sadarbībā ar otru partneri – Latvijas Investīciju un attīstības ģentūru (LIAA) – realizē Latvijā šo biznesa un tehnoloģiju pārneses projektu, kas apvieno vairāk kā 600 organizāciju 50 valstīs. Tīkla pakalpojumi ir bezmaksas, jo tos apmaksā Eiropas Komisija ar tīkla dalībvalstu līdzmaksājumu. EEN-Latvija LTC birojs projekta ietvaros darbojas inovācijas atbalsta jomā, veicinot starptautisko sadarbību ražošanā un tehnoloģijās, savukārt EEN–Latvija LIAA birojs sniedz informāciju par Eiropas Savienības politiku, eksporta iespējām un biznesa sadarbības partneriem.
LTC valdes loceklis Ints Vīksna: „Līdz ar EEN pakalpojumu piesaisti D.Lazdāna projekts sāka iegūt reālas aprises un attīstības virzienu. Esam veikuši vairākus tehnoloģiju auditus, kuru laikā plānotā produkta izsrāde tika sadalīta ražošanas ciklos, identificēti materiāli, iespējamās tehnoloģijas un optimālās ražošanas plūsmas, lai panāktu maksimālu līdzību ar vizualizācijās redzamajiem lapas virsmas un dzīslojuma efektiem. Testēšanā izmantota 16.gs tehnoloģija trīsdimensionāla efekta iegūšanai, kas adaptēta 21.gs tehnoloģiskajām iespējām un ķīmijas nozares sasniegumiem. Salīdzinājumā ar tradicionālajiem ražošanas procesiem, šis ir multidimensionāls projekts, jo apvieno dažādus pilnīgi atšķirīgus ražošanas procesus, lai panāktu vēlamo efektu. Lai projekts šķistu vēl neiedomājamāks, arī lapu izgatavošanas materiāli ir dažādi, līdz ar to tehnikas, kas der metālam, neder kokam vai kompozītmateriālam. Šobrīd esam apstājušies pie tradicionālās kompozītmateriālu līmēšanas ar jaunākās paaudzes ultraskaņas metināšanu, lai iegūtu maksimāli idejai pietuvinātu efektu.”
Dainis Lazdāns: „Neticami, bet projekts kas pirms gada šķita neiespējams, šobrīd ir realizējams. Protams, darba procesā rodas jaunas tehnoloģiskas problēmas, kam nepieciešami risinājumi, taču tas vairs nav strupceļš – šobrīd to var saukt par attīstības procesu. Pateicoties LTC speciālistu rūpīgajai analīzei un vadībai, kā arī Latvijas un ārvalstu zinātnieku pieredzei, zināšanām un ieguldītajam darbam, nu jau varam runāt par reāla prototipa izstrādi. Šobrīd ar pilnu jaudu strādājam pie ražotnes izveides, lai ieraudzītu savu sapni īstenojamies – vispirms jau prototipa formātā, pēc tam – plānojam, ka šis unikālais produkts varētu būt plaši pieprasīts arhitektūras risinājums.”