Zinātnes un tehnoloģiju ziņas |

Ceturtdiena, 2024 gada 19. septembris
Vārda dienas svin Verners, Muntis x

Zinātnes un tehnoloģiju ziņas

XTV: “Kur tas suns aprakts”? – Augstākās izglītības kvalitāte

16.04.2019

Tēmas: Augstākās izglītības kvalitāte. Ko gatavo Latvijas augstskolas? Zinātne – naudas maz – tādēļ rezultāti…
Viesos: Ilga Šuplinska, izglītības un zinātnes ministre, un Normunds Bergs, uzņēmējs, līdzdarbojas zinātnē. Diskusiju vada Māris Zanders.

1.daļa. Patmatizglītība.

2. daļa. Augstākā izglītība.

LR1: Top tehnoloģija superēdiena – tropu mikroaļģes spirulīnas – audzēšanai Latvijā

24.11.2018

RTU zinātnieki izstrādā tehnoloģiju vērtīgās tropu mikroaļģes spirulīnas audzēšanai Latvijā un gatavi paši to pārvērst biznesā. Par spirulīnas audzēšanu Latvijā Zināmais nezināmajā stāsta RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētnieces Agnese Stunda-Zujeva un Kristīne Veģere. Klausīties ierakstu.

 

LR1: Zinātnes attīstības iespējas nākamajos četros gados jauno zinātnieku skatījumā

17.10.2018

Zinātnes attīstības iespējas nākamajos četros gados jauno zinātnieku skatījumā. Klausīties ierakstu.

euronews: SIA DiGas saņēmis SME Instrument 2. fāzes finansējumu

01.08.2018

DIGAS

Uzņēmums SIA DiGas šobrīd ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas saņēmis Eiropas Kopienas programmas SME Instrument 2. fāzes finansējumu inovatīva produkta attīstībai – dubultās degvielas padeves sistēmas izstrāde manevru lokomotīvēm, kas ļauj tās darbināt ekonomiskāk un videi draudzīgāk.  Skatīties video.

 

Tvnet.lv: Kučinskis: Revolūcija zinātnes finansēšanā nav iespējama

18.06.2018

Kucinskis_LETA_TVNET

Revolūcija zinātnes finansēšanā nav iespējama, tāpēc jārunā par pakāpenisku līdzekļu palielināšanu, šodien IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa atklāšanā sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS). Kučinskis uzsvēra, ka reizēm politiķu un zinātnieku attiecības mēdz būt gana sarežģītas, kas neesot tikai Latvijā sastopams fenomens, taču tas neatbrīvo politiķus no pienākuma piedalīties zinātnes politikas un tās finansēšanas modeļu izstrādē. Lasīt visu tekstu.

Labs of Latvia: Solfeg.io – iespēja mācīties mūziku ar prieku

19.01.2017

Solfegio

‘Solfeg.io’ ir mūzikas mācību lietotne, kas ļauj skolēniem vispārizglītojošās skolās apgūt mūziku. Lietotnē pieejama bibliotēka ar populārām un jauniešiem zināmām dziesmām, lietotājam draudzīga tehnoloģija un skolām pielāgots izglītojošs saturs. Produkta maksas versija kļuva pieejama 2017. gada septembrī, un katru mēnesi palielinās tās lietotāju un iegādāto gada abonomentu skaits. Lasīt visu tekstu.

LR1:  Zinātnes finansējums. Vai tā piešķiršanas kārtībai nepieciešamas pārmaiņas?

12.01.2017

LR1_zinatne

Latvijas Jauno zinātnieku apvienības priekšsēdētāja Ieva Krūmiņa intervijā Latvijas Radio par zinātnes finansējumu Latvijā- vai tā piešķiršanas kārtībai nepieciešamas pārmaiņas un kādas. Klausīties raidījumu.

Labs of Latvia:  Investē 550 000 EUR inovatīvo māla piedevu ražošanas jaunuzņēmumā ALINA

28.12.2017

alina_technology

Latvijas jaunuzņēmums ALINA, kas ražo inovatīvas māla piedevas, piesaistījis investīcijas – vairāk nekā pusmiljonu eiro no privāta biznesa eņģeļu sindikāta. Iegūtās investīcijas ļaus izvērst uzņēmuma darbību Eiropā. ALINA ražo jaunu, videi draudzīgu un viegli lietojamu māla minerālu materiālu. Tā izgatavošanā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, lai aizstātu toksiskas ķīmiskās vielas un smagos metālus celtniecības materiālos. Lasīt visu tekstu.

jauns.lv: Datorspēļu izstrādes sacīkstēs uzvar mūsējie ar spēli “Laimīgā omīte”

01.10.2017

Shutterstock_jauns.lv

Starptautiskās datorspēļu izstrādes sacensībās “Game Camps Riga” pirmo vietu ieguvusi komanda “Happy Grandma”, informēja Latvijas Tehnoloģiskā centra valdes loceklis Ints Vīksna. Komanda, kuras kodolu veido pārstāvji no Latvijas un Igaunijas, izstrādāja datorspēli, kurā jāveido izšuvumi – nodarbe, kas atbilstoši komandas nosaukumam iepriecinot omītes. Spēles uzdevums ir pareizi atcerēties sākotnēji parādītā izšuvuma krāsas un rakstu, lai to varētu atkārtot. Lasīt visu tekstu.

 

Labs of Latvia: Liepājas pusaudzis izveido firmu, kas iekaro pasaules uzmanību

30.06.2017

airboard

Elviss Straupenieks šogad absolvējis Liepājas Raiņa 6. vidusskolas 12. klasi, taču atšķirībā no citiem skolas beidzējiem viņš to paveicis 17 gadu vecumā, turklāt nevis kā vienkāršs vidusskolnieks, bet gan kā jaunais uzņēmējs – Elviss ir start-up uzņēmuma ‘AirBoard’ dibinātājs, īpašnieks un vadītājs. ‘AirBoard’ ir pasaulē mazākais cilvēka pilotējamais lidaparāts, un par tā tapšanu Elviss pastāstījis Lejaskurzemes nedēļas avīzei ‘Kursas Laiks’.
Lasīt visu tekstu.

 

nra.lv: Pirmajā vietā pasaulē, ignorējot zinātni

27.02.2017

Juris_Paiders_F64_nra.lv

Latvija nevar lepoties ar daudziem izciliem sasniegumiem. Rio olimpiskajās spēlēs mēs palikām bez medaļām. Latvijas nelielā iedzīvotāju skaita dēļ mums ir grūti ieņemt pirmās vietas pasaulē pēc eksporta apjoma vai pēc patentu un izgudrojumu skaita. Taču ir viens zinātnes rādītājs, kurā Latvija beidzot ir stabili izcīnījusi pirmo vietu pasaulē. Atbilstoši UNESCO apkopotajai informācijai, Latvija ieņem pirmo vietu pasaulē, rēķinot, cik liela daļa no kopējā zinātnes finansējuma ienāk no ārvalstu avotiem. Lasīt visu tekstu.

 

LTV.LV: Vaira Vīķe-Freiberga: ja nespējam tagad ieguldīt zinātnē un pietiekami to atbalstīt, tā ir rupja kļūda

24.01.2017

VVF

LTV raidījumā “1:1” 24. janvārī,  viesojās akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga. Runājot par globālo politiku, Latvijas simtgades mērķiem un citām tēmām, V.Vīķe Freiberga uzsvēra: “Ja nespējam tagad ieguldīt zinātnē un pietiekami viņu atbalstīt, tā ir rupja kļūda no visām valdībām, kas mums ir bijušas.” Skatīties raidījumu.

 

Financenet.tvnet.lv: Kučinskis norāda uz Latvijas zemo līmeni inovāciju attīstības jomā

15.09.2016

Kucinskis_Ieva_Cika_LETA

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) atzīst, ka Latvijas līmenis inovāciju attīstības jomā salīdzinājumā ar Eiropas Savienības (ES) līmeni ir zems. Uzrunājot Baltijas inovāciju foruma «Baltic Dynamics 2016» dalībniekus, Kučinskis norādījis, ka inovācijas ne vienmēr tiek sekmīgi ieviestas, izmantojot visas iespējas, – aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Andrejs Vaivars. «Tāpēc arī neapmierinātie ir, un godīgi jāteic, ka daļa neapmierinātības ir ne bez pamata,» izteicies premjers. Lasīt visu tekstu.

 

www.geektime.com: 5 Latvian startups to watch in 2016

17.06.2016

AirDog_www.geektime.com

While Latvia’s startup scene is young compared to other countries, its aims are ambitious. Looking beyond easy cash, many of the startups in Latvia’s ecosystem have nobler goals, such as helping educational institutions and nonprofits. Without further ado, here are the five Latvian startups we think you should watch out for in 2016.
Lasīt visu tekstu. 

 

Tvnet.lv: Tehnoloģiju sasniegumi, kas ļauj uzlabot veselības aprūpi

14.05.2016

Reuters_Scanpix_Tvnet

E-vēlēšanas, e-paraksts, e-skola, e-biļetes – tehnoloģijas aptver teju visus mūsu dzīves aspektus. Tādēļ aizvien biežāk runājām par e-veselību, e-receptēm un tā joprojām, tomēr tas nav vienīgais veids, kā tehnoloģijas var un jau ik dienu uzlabo veselības aprūpi. Digitālā tablete pastāvīgai pacienta uzraudzībai, Robots-māsiņa pārvieto pacientu no guļus stāvokļa un atpakaļ u.c.  jaunāko tehnoloģiju izmantošana medicīnā bija arī viena no tēmām platformas «BiSMART» seminārā, kas 10.maijā norisinājās Rīgā. Lasīt visu tekstu.

Db.lv: Sākam biznesu: Par pārtikas plēvi zaļāka alternatīva

06.04.2016

BeeIn_Db.lv

Bee In piedāvā iepakojumu ēdiena uzglabāšanai, kas izgatavots no dabiskām sastāvdaļām – bišu vaska un kokvilnas auduma. Tajā var ietīt dārzeņus, augļus, maizi un daudzas citas lietas, kā arī likt pāri bļodām kā vāciņu. «Cilvēkiem patīk arī produkta smarža – kokvilnas audums uzsūc ne vien pašu vasku, bet arī tā aromātu,» stāsta Ieva Sulutaura, Bee In idejas autore: “Cilvēkiem, kam pārtikas plēve šķiet ērta, nav viegli mainīt paradumus. Taču tie, kuri domā zaļi, saskata produkta pievienoto vērtību”. Lasīt visu tekstu.

Db.lv: Sākam biznesu: Bišu maizi pārvērš pastilās

07.03.2016

SakamBiznesuBeeBite_Db.lv

«Visu mūžu esam saistītas ar medu. Mammai gribējās izdomāt, kā realizēt bišu maizi, jo žēl, ka par šo labo produktu pie mums zina samērā maz. Ziedputekšņus cilvēki jau ir iepazinuši, bet bišu maizi pagaidām lieto salīdzinoši maz cilvēku. Turklāt, ja šobrīd kāds to vēlas iegādāties, ir jāiet uz specializētajiem veikaliņiem,» saka Anete Spēlmane. SIA Bee Bite piedāvā vairākus produkta variantus – tīras bišu maizes pastilas un arī ar brūkleņu un upeņu piedevu. Lasīt visu tekstu.

Db.lv: Sākam biznesu: Zīmēt ar gurķi

19.01.2016

Kritini_darzeni

Māla krītiņi Drawies sākotnēji radīti, lai palīdzētu bērniem ar redzes problēmām izzināt krāsas un formas, bet tos iecienījuši arī Montesori un Valdorfa skolas piekritēji, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. Drawies ir krītiņi no māla, kas ir Ievas Pastares diplomdarbi, absolvējot Latvijas Mākslas akadēmiju. «Esmu pabeigusi funkcionālā dizaina nodaļu, un vienkrāsainie, ergoterapeitiskie krītiņi zīMULĪŠI ir mans bakalaura darbs, bet krītiņi Krāsainie auglīšu un dārzenīšu formā ir mans maģistra darbs,» stāsta Ieva. Lasīt visu tekstu.

Db.lv: Valsts nav spējusi definēt, ko vēlas no zinātniekiem

18.12.2015

Db_18.12.2015

Izaugsmes vārdā finansējuma palielinājums ir jāatrod, vienlaikus jārūpējas par to, lai tas nestu praktisku atdevi. Vienreiz par visām reizēm ir jāsaprot, ka bez naudas celt kvalitāti vai kaut ko reformēt nav iespējams, intervijā DB uzsver a/s Grindeks padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans un a/s Olainfarm valdes locekle Jeļena Borcova. Lasīt visu tekstu.

Db.lv: Sākam biznesu: Vēlas mainīt taktilo grāmatu ražošanu

02.12.2015

Tactile eyesight

Projekta Tactile Eyesight komanda iecerējusi sagatavot digitālos maketus taktilajām grāmatām neredzīgo bērnu izglītošanai, kuru failus var nosūtīt uz jebkuru vietu pasaulē un izdrukāt 3D printerī, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. Taktilajās grāmatās vienā lapas pusē ir teksts braila rakstā un blakus – reljefs zīmējums. Neredzīgiem cilvēkiem ir audiogidi, braila ekrāni, bet tie nepalīdz iztēloties to, par ko ir stāsts, piemēram, viņi dzird par Tesla mašīnām un zina šo vārdu, bet nav nekāda priekšstata, kā šis auto izskatās. Lasīt visu tekstu.

Tvnet.lv: Astoņi izcili Latvijas zinātnieku sasniegumi pēdējā piecgadē

13.11.2015

PantherMediaScanPix

Pēc «National Geographic» datiem, pasaulē, tostarp Latvijā, vairāk nekā 40 tūkstoši zinātnieku nerimstoši strādā pie dažādiem atklājumiem, modernām un progresīvām inovācijām, kas maina un mainīs mūsu dzīvi tuvākā un tālākā nākotnē. Par to stāsta jaunais unikālais raidījums «Atklājums», kas skatāms arī Latvijā svētdienās plkst. 21:30. Lasīt visu tekstu.

Publisko statistisko apskatu par pētniecību valsts, augstākās izglītības un uzņēmējdarbības sektorā 2014.gadā

15.10.2015

Statistika

Centrālā statistikas pārvalde publiskojusi informatīvo apskatu „Pētniecības statistika”, kurā ir apkopota informācija par pētniecību un attīstību laikā no 2010. līdz 2014. gadam. Informācija par pētniecību un attīstību apkopota trijos sektoros: augstākās izglītības, valsts un uzņēmējdarbības sektorā. Apskatā iekļauta statistiskā informācija par pētniecības finansējumu, izdevumiem pētniecībai, zinātniskajiem darbiniekiem un izdevumiem uzņēmumā veiktajam pētniecības darbam, kā arī uzņēmumos strādājošajiem pētniekiem. Iepazīties ar pētījumu.

RIGA COMM prezentēs latviešu izstrādāto datorspēli “Lāčplēsis”

14.10.2015

Lacplesis_RC

Vai varat iedomāties latviešu tēlu kā asa sižeta datorpsēles galveno varoni? Spēles “Lāčplēsis” izstrādātāji – uzņēmums “Bool Games” ne tikai var, bet liek Lāčplēsim lēkāt tāpat kā slavenajam Mario. Jau 23. un 24. oktobrī izstādē “RIGA COMM 2015” šo spēli varēs izmēģināt uz jaunā Apple TV, kas savu pirmizrādi Baltijā piedzīvos tieši Ķīpsalā.

Spēle veidota pēc Andreja Pumpura eposa „Lāčplēsis” motīviem – tās galvenais varonis Lāčplēsis cīnās pret tumsas valstību. Tomēr spēles izstrādātāji uzsver, ka spēle ir un paliek spēle – tās saturs nebūs identisks latviešu varoņeposam. “RIGA COMM 2015” apmeklētāji būs pirmie Baltijā, kuriem būs ekskluzīva iespēja “Lāčplēsi” izmēģināt uz jaunā Apple TV, pirms vēl tas ir parādījies pārdošanā. Spēle būs pieejama arī uz Windows, Windows Phone, iOS, Android un OS X operētājsistēmām.

Avots: Facebook

Db.lv: Mēs patiesībā dzīvojam kūtspakaļā

07.10.2015

Rigivir

Pretvēža preparāts Rigvir pievilina medicīnas tūristus, bet citu zemju pacienti reti tiek pāri atbilstošu klīniku neesamības, infrastruktūras trūkuma un pacientu servisa zemā līmeņa barjerai
. “Ārzemēs par mums runā vairāk nekā šeit. Un ārsti ārpus Latvijas par mums zina vairāk nekā šeit, tāpat publikācijas un klīnikas, ar ko sadarbojamies, ir ārzemēs,” saka holdinga kompānijas Rigvir valdes priekšsēdētājs Jurģis Auziņš.
 Lasīt visu tekstu.

Vairāk par Rigvir un viroterapiju.

Skaties.lv: RTU zinātnieki izstrādājuši unikālu elektroenerģijas taupīšanas sistēmu

07.10.2015

KUKA

Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki izstrādājuši pasaulē unikālu sistēmu, kā ietaupīt elektrību, un šajās dienās ar jauno zinātnieku izgudrojumu tiks iepazīstināta plašāka sabiedrība.
Latvijas zinātnieki ir radījuši unikālu robotu, kas uzņēmumiem ļaus ietaupīt līdz pat 25% elektroenerģijas. Un interesi par to izrādījis jau Vācijas autoražošanas uzņēmumus Daimler AG izmantošanai Mercedes-Benz automobiļu rūpnīcā. Skatīties video.

Db.lv: Latviete radījusi interaktīvu miega segu bērniem

24.09.2015

Interaktiva_sega

Dizainere Ieva Petkune radījusi interaktīvu Zvaigžņu segu bērniem, kas tiek vadīta ar mobilās lietotnes palīdzību, izmantojot bluetooth, teikts paziņojumā medijiem.

Tajā ir ietverti 10 dzejoļi par 10 zvaigznāju nosaukumiem, katrs zvaigznājs ir veltīts vienam dzīvniekam: lielajam sunim, gulbim, ķirzakai, lauvai, zaķim, vilkam, čūskai, lielajam lācim, mazajam lācim un lapsiņai. Vakarā, pirms gulētiešanas, bērns viens pats vai kopā ar vecākiem mobilajā lietotnē var izvēlēties vienu no segā attēlotajiem zvaigznājiem un iedegt zvaigznes, kuras iemirdzas segā. Bērnam šīs zvaigznes ir jāatrod un jāatver. Pēc dzejoļu lasīšanas, gaisma paliek arvien blāvāka, līdz automātiski 30 minūšu laikā izdziest pavisam. Lasīt visu tekstu.

La.lv: Jaunie uzņēmēji ar valsts un ES atbalstu veido tirgū pieprasītus produktus

07.09.2015

Vizins_TS_7_10-664x441

Izstādes ir vieta, kur uzņēmēji satiekas, dibina kontaktus, tiekas ar pircējiem, lai uzklausītu viņu viedokli. Tomēr ne mazāk svarīga ir arī cita izstāžu funkcija – rādīt pircējam produktus, kas vēl nav līdz galam izveidoti vai drīz nonāks tirgū. Inovāciju stendu “Riga Food 2015″ izstādē aizvien veidojis nodibinājums “Latvijas tehnoloģiskais centrs”. Precizēšu, ka eksperti par inovāciju neuzskata, piemēram, jogurtu, kam pievienota agrāk neizmantota piedeva. Inovatīvam produktam tomēr ir jābūt jaunam, konkrētajā tirgū vēl nebijušam produkta risinājumam vai izpildījumam. Lasīt visu tekstu.

Cheeks Up – modernā logopēdija ar smaidu

08.06.2015

CheeksUP

Audio jeb klīniskā logopēde Ilze Zaharāne izstrādājusi spēli Cheeks Up, kas domāta bērniem un pieaugušajiem rehabilitācijas procesā, trenējot sejas, runas un rīšanas muskulatūru. Šobrīd norisinās spēles elektroniskā formāta izstrāde, lai pacientu progress būtu datējams ar programmatūras starpniecību. Nesen uzņēmums Cheeks Up ticis izvēlēts kā viens no 8 uzņēmumiem Global Health Tech Accelerator Revelant Health programmā (ASV, Merilendas štats) 5 mēnešu mentoringam profesionāļu uzraudzībā, strādājot pie spēles IT platformas. Uzņēmums Cheeks Up ir vienīgais ārvalstu uzņēmums 8 starptautisko un 13 ASV štatu uzņēmumu konkurencē, kas izvēlēts dalībai programmā.

Db.lv: Spēle, kas palīdz ārstēties

Universe Leaves – trīsdimensiju būvmehānikas zinātniskā fantastika

02.07.2015

Urban Leaf

Dainis Lazdāns: „Neticami, bet projekts kas pirms gada šķita neiespējams, šobrīd ir realizējams. Protams, darba procesā rodas jaunas tehnoloģiskas problēmas, kam nepieciešami risinājumi, taču tas vairs nav strupceļš – šobrīd to var saukt par attīstības procesu. Pateicoties LTC speciālistu rūpīgajai analīzei un vadībai, kā arī Latvijas un ārvalstu zinātnieku pieredzei, zināšanām un ieguldītajam darbam, nu jau varam runāt par reāla prototipa izstrādi. Šobrīd ar pilnu jaudu strādājam pie ražotnes izveides, lai ieraudzītu savu sapni īstenojamies – vispirms jau prototipa formātā, pēc tam – plānojam, ka šis unikālais produkts varētu būt plaši pieprasīts arhitektūras risinājums.” Lasīt visu tekstu.

LETA: Eksperti: Zinātne Latvijā ir provinciāla

19.06.2014

ITAR SCANPIX

Zinātne Latvijā ir provinciāla, uzskata Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Elmārs Grēns.

Šodien notikušajā ekspertu diskusijā «Zināšanu loma valsts attīstības izaugsmei. Augstākās izglītības un zinātnes izaicinājumi» Grēns norādīja, ka Latvijas zinātnei trūkst skata no malas. Viņš atgādināja, ka nesen publicētais zinātnes novērtējums bijis kā auksta duša, jo, «no iekšienes raugoties pašiem uz sevi, nereti veikti nepareizi, nereti – pārāk pozitīvi secinājumi». Lasīt visu tekstu.

www.businessvibes.com: Estonia is a start-up paradise

29.05.2014

Estonia

Everyone is always looking for the next silicon valley and there are always rumors of which nation will rise to the challenge. Often times countries do not live up to the hype but sometimes there is merit behind all the buzz, the perfect example being Estonia. You can’t talk about digital excellence without mentioning Estonia in the same sentence, after-all they are nicknamed E-stonia for a reason. Lasīt visu tekstu.

www.monday.lv: Kāpēc Latvijā tā klibo inovācijas?

11.09.2013

bigstock-Stand-out-310549281-700x320

Viens no redzamākajiem aspektiem, kur Latvija atpaliek ne tikai no kaimiņvalstīm, bet arī globālā mērogā, ir inovācijas. Pētniecībai un attīstībai mēs tērējam mazāk par procentu no IKP. Monday skaidro, kā izrauties no šīs dīkstāves? Lasīt visu tekstu.

ir: Latvijas zinātnes klupšanas akmeņi

11.09.2012

Kas traucē zinātniekiem pilnvērtīgi strādāt jeb piezīmes uz NAP malām

zin_tnes_v_stnesis_raitis_plauks-media_large

Šis raksts ir tapis lielā mērā pateicoties nesen nopublicētajam Džordžijas Tehnoloģiju institūta Atlantā (ASV) doktoranta Kaspara Bērziņa rakstam „Kā palīdzēt Latvijas zinātnei pildīt tās uzdevumus“. Pēdējā laikā sabiedriskajā telpā ir uzvirmojusi diskusija par zinātni un tās lomu sabiedrībā, un šā raksta mērķis ir tajā piedalīties. Īpaši patīkami, ka šī diskusija sevī ietver plašāku jautājumu loku, ne tikai tradicionālās atziņas, ka zinātne Latvijā netiek pienācīgi finansēta. Lasīt visu tekstu.

Pielikumi

  • XTV(jpg fails, 53.03 Kb)

Sadarbības partneri